birchgm@birchgm.dk 89 20 72 00
4 til 1 planet
“Bæredygtigt byggeri handler ikke kun om at skabe energieffektive og miljøvenlige løsninger, men også om at udvikle skalerbare modeller, der er økonomisk overkommelige og samtidig tilpasser sig lejernes behov. Kun når disse faktorer forenes, kan vi sikre, at bæredygtige bygninger bliver tilgængelige, fleksible og langsigtet levedygtige.”
— Birch Ejendommes bæredygtighedsteam
Fra 4 til 1 planet – Vores vej mod CO₂-forbedring
I dag lever vi, som om vi har fire planeter til rådighed, når det gælder vores CO₂-udledning. Det er naturligvis ikke ansvarligt – derfor arbejder vi målrettet på at bringe forbruget ned til ét planetniveau. Heraf navnet "4 til 1 planet".
"Vi er stolte over at være en del af et ambitiøst projekt støttet af Realdania og Villum Fonden. Formålet er at undersøge, hvor langt vi kan reducere CO₂-aftrykket på et byggeri – med en målsætning om at komme så tæt på 2,5 kg CO₂-ækv. /m²/år som muligt."
- Brit Høstrup Boye, teamleder for Bæredygtighedsteamet
Projektet skal vise, hvordan vi kan bygge:
- Lejervenligt
- Skalerbart
- Økonomisk ansvarligt
Læs mere om projektet og se vores aktuelle LCA-beregning via dette link: Birch Ejendomme — Boligbyggeri fra 4 til 1 planet
Invitation til første spadestik af vores eksempelbyggeri i Gødvad, Silkeborg
Hvordan bygger vi boliger, som planeten kan bære?
Den 19. juni tager vi første spadestik til et eksempelbyggeri, der skal vise vejen for fremtidens boligbyggeri med lavt klimaaftryk. Målet er ambitiøst: 75 % reduktion i CO₂ – uden at gå på kompromis med kvalitet og komfort.
Vi samler branchefolk, beslutningstagere og presse til indsigt, dialog og visioner. Ses vi?
📍 Kløverengen, indkørsel fra Tusindfryd, Silkeborg
🕙 Torsdag d. 19. juni kl. 10.00
📩 Tilmelding senest d. 14. juni: event@birchgm.dk